logo Labor 13

územní studie_Souš v Jizerských horách

Studii jsme vytvořili pro kouzelné místo kousek od magické přehrady Souš v Jizerských horách, které zná snad každý aktivní běžkař a cyklista, a kdo ho nezná, měl by to určitě co nejdříve napravit. Přehrada Souš byla dostavena roku 1915 a do sedmdesátých let zde panoval aktivní prázdninový ruch, výletníci se mohli vydat na loďce na vyjížďku po přehradě, na březích se stavěly chatky. Vše se změnilo poté, co přehrada byla přestavěna na rezervoár pitné vody a oblast je od té doby přísně chráněna. Kouzlo a krása místa však nezmizely.
Byli jsme osloveni investorem, abychom se zúčastnili soutěže, kdy místo stávající horské boudy chce postavit příjemnou turistickou ubytovnu s cca 30 pokoji a restaurací s terasou pro 100 hostů. Vzhledem k tomu, že v Jizerských horách jsou striktní pravidla pro novostavby, podmínky byly relativně omezené a koncept jsme tak hodně uzpůsobovali předpisům CHKO. Ačkoli je pozemek relativně velký, jeho zastavěnost je rovněž přísně regulována, tedy i umístění a velikost samotné stavby vyžadoval kompromis. Mrzí nás, že nařízení CHKO mnohdy omezují kvalitní architekuru, kterou známe z jiných horských oblastí například ve Švýcarsku, a pak často vznikají paskvily.
Náš návrh horské ubytovny jsme založili na jednoduchém tvaru s použitím kvalitních materiálů. Stavba je koncipována neokázale. Pro pokoje a apartmány jsme navrhli malá hliníková okna, pouze v přízemí používáme větší skleněné plochy, které propojují restauraci s velkou venkovní terasou. Její vyvýšení je navrženo z výrazných žulových desek, které by byly zároveň velmi praktické a odolaly náporu rozmanitého počasí. Prostor restaurace a terasy je opticky výraznější částí objektu, aby upoutal kolemjedoucí turisty a lákal k zastavení. V návrhu počítáme s malými pokojíčky pro 2 osoby a většími apartmány pro 4 výletníky, vše ve spartánském duchu, kdy jde o příjemné místo pro přespání a počítá se s tím, že lidé tráví většinu času venku, v náručí nádherné přírody Jizerských hor.